To nejlepší z východního Srbska

Nikola Tesla Museum


Nikola Tesla patří mezi vědce, vizionáře, mágy a "snílky", kterého jsme celkově ještě ani ve 21. století nepochopili. Jak myslel, co všechno vymyslel a do jakých pokusů se pouštěl, to je až "za hranicí" lidského myšlení. Revoluční, pokrokové, sebejisté, provokující. Co všechno lidstvu přinesl či mělo být přineseno, to je opravdu velmi udivující. Kdo vlastně byl tento velikán? Návštěva muzea věnované Nikolovi Teslovi v centru Bělehradu bude malou ochutnávkou jeho výjimečnosti a zároveň velkým zážitkem na začátku této okružní cesty po východním Srbsku.
Více o Nikolovi Teslovi ZDE

Devil’s Town


Hříčka přírody, kterou by jste do Srbska možná ani nezařadili. Název si tato státem chráněná rezervace vysloužila pro specifické a zvláštní "postavy" z hlíny, nacházející se v divoké a erozí přeměněné krajině. Voda, která tu teče, mírně zapáchá a má výjimečné vlastnosti. Jedná se o opravdovou světovou raritu. Podobné místo najdete na pomezí Rakouska a Itálie, ve Francii a za oceánem ve státě Colorado v USA (Garden of the Gods).
Více o Devil’s Town ZDE

Sokolov Vis - 1.370 m.n.m.


Nenáročná túra v pohoří Radan bude dalším silným zážitkem v rámci Devil’s Town. Procházka podél potoku, stoupání lesem vzhůru, průchod mezi opuštěnými hliněnými domy stavěné s použitím dřeva či kamene. Stále větší a větší rozlehlý prostor okolo Vás. Země "nikoho", opravdu moc krásné místo. Bez živáčka. Ty výhledy, to ticho. Všechno je zde nekonečně silné a krásné. Objevování, poznávání a sebepoznávání zároveň. Tady a teď.

Manasija monastery


Tento pravoslavný klášter pocházející z počátku 15. století je opevněný a měl sloužit jako mausoleum. Byl i na dlouhou dobu opuštěn a několikrát poškozen či zničen. Taktéž zničení střechy kostela se podepsalo na nevyčíslitelné škodě celé této významné historické stavby. Z původních asi 2.000 metrů čtverečních fresek se dochovala asi jen čtvrtina.

Beljanica - 1.339 m.n.m.


Nádherné pohoří nabízející každému návštěvníkovi širokou škálu přírodních krás. Navštívíme jednu z nejstarších srbských jeskyní, jeskyni Resava, shlédneme vodopád Veliki buk a vyrazíme na krátkou túru do kopců. Zdoláme vrchol se stejným názvem, jaký nese i celá tato členitá a zajímavá oblast poblíž Despotovac. Během cesty se Vám naskytne i pohled do nitra kaňonu řeky Resava. Kouzelné místo.

Rtanj


Rtanj patří mezi pyramidy, které nejsou vybudovány z kamených bloků, ale precizní úpravou přírodního kopce. Nejvíce se svou strukturou podobá pyramidám nacházející se v Tibetu. Už z dálky je v rámci rovinaté pláně zřetelná její nepřehlédnutelná majestátnost a dokonalý geometrický tvar. Díky svému tvaru se chová energeticky jinak než čtyřstěnné pyramidy. Dle geologických zjištění jsou v ní podzemní vertikální i horizontální chodby včetně komor. Rtanj je opředena záhady a tajemnem včetně výskytu paranormálních jevů.

"Takový obyčejný kopec"


Na Rtanj byla potvrzena přítomnost skalárních vln (podélné elektrické vlny), které se svými fyzikálními vlastnostmi neslučují s naukou v učebnicích. Bylo zde naměřeno elektromagnetické pole s frekvencí 28 kHz a ultrazvuk 28-34 kHz. Nalezneme tady i Fibonacciho spirálu, Zlatý řez, číslo Pí, poměr 4:2:1. Úhly, které mezi sebou svírají hrany pyramidy, jsou totožné s úhly v molekule vody. Rtanj vykazuje magnetické a gravitační odchylky, a proto nad ní z bezpečnostních důvodů nesmí létat letadla.

Záhady, záhady, záhady


Arthur Charles Clark před mnoha lety napsal: Rtanj není obyčejná hora, ale pyramida ukrytá v ní. Nazval toto místo pupkem světa a je dle něj nejstarším výtvorem na Zemi pravděpodobně od nějaké pradávné civilizace. Výzkumy zde prováděl společně s NASA, která však údajně zjištěné informace tají. V 80. letech minulého století se tady prováděl průzkum pod dohledem vlády tehdejší Jugoslávie. Pak ale došlo k zabetonování určitých přístupových míst do pyramidy.
Více informací o Rtanj ZDE

Jeskyně Zlot


Vítejte v nejhlubším a nejdelším kaňonu ve východním Srbsku s názvem Lazar’s Canyon či kaňon Lazarev. Vyniká mj. i pestrostí flóry a fauny a stal se tak jedním z nejdůležitějších center biodiverzity na celém Balkánu. V podzemí se navíc nachází nejdelší jeskynní systém na území Srbska.

Djerdap National Park


Největší srbský národní park, který se nachází u hranic s Rumunskem a vévodí mu řeka Dunaj. Ten zde protéká třemi kaňony a my navštívíme ten nejužší s názvem Kazan. 70% plochy parku je pokryta lesy. Flóra vyniká s 1.100 druhy rostlin včetně 100 druhů hub a 10-ti druhů orchidejí. Z říše zvířat je asi největší zajímavostí výskyt 270-ti druhů ptáků a téměř 60-ti druhů ryb.

Středověký hrad Golubac


Strážce Dunaje, vtékajícího se do Golubackého kaňonu v rámci Djerdap národního parku, pochází ze 14. století. Hrad mající 10 věží různých půdorysných tvarů, z nichž jednu stavěli i Osmané.

Beograd / Bělehrad


Dobrodošli. Hlavní město Srbska se svými 1.6 milióny obyvatel má své neuvěřitelné kouzlo a charizma. Pohled na soutok Sávy s Dunajem pozorovatelný od hradní pevnosti je majestátný. Pevnost byla vždy centrem města a její historie sahá až do 3. století př.n.l., kdy ji začali stavět na bílé skále Keltové a předurčila tak název celého města. Všichni vládcové si ji v pozdějších dobách přestavovali k obrazu svému. Zdejší nádherný park Kalemegdan je největším v celém Bělehradu. Socha Vítěze viditelná z velké dálky se stala symbolem tohoto velkoměsta.

Fotogalerie

To nejlepší z východního Srbska


Objednat

Výhody cestování s energiesrdce :


 • bohaté zkušenosti –> více než 60 uskutečněných poznávacích cest
  do Bosny a Hercegoviny, Srbska, Makedonie a Černé Hory
 • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst
  v těchto zemích, taktéž i v České republice a Itálii
 • Prožití si svého snu & Výlet na přání –> více informací ZDE
 • komfortní ubytování na vysoké úrovni vůči navštíveným destinacím
 • intenzivní programy od rána do noci
 • sebepoznávání na úrovni fyzické, mentální, emoční a duchovní
 • skupinové setkání s dalšími srdečnými a pohodovými lidmi
 • počet lidí ve skupině u výletů do Černé Hory je maximálně 8
  počet lidí ve skupině u všech ostatních výletů je maximálně 12
  minimální počet je 4
 • mnohaleté zkušenosti s vedením týmů a skupin
 • profesionální a individuální přístup
 • speciální Věrnostní program –> více informací ZDE
 • bezpečnostní a technická podpora díky GARMIN Fenix 5X