Když balkánské země, tak i prožití těchto pohádkově laděných svátečních dní včetně poznání tamějších tradic. A to se vším všudy. Zažijte i Vy dva Štědré večery během jednoho roku. Kromě těch svátků našich, které už známe, ochutnáme originálně ty jejich. Ve většině zemí s pravoslavnou vírou jsou Vánoce posunuty o 13 dní a připadají tak na 6. a 7. ledna, což je dáno juliánským kalendářem, na rozdíl od našeho kalendáře gregoriánského.
Tak jako každý výlet s ENERGIESRDCE, tak i tento v sobě zahrnuje aktivity vztahující se k našemu fyzickému tělu, psychice neboli myšlenkám včetně emocí, a taktéž k duchovnu. Prvním místem, které navštívíme, bude pravoslavný klášter pocházející z počátku 15. století. Je opevněný a měl sloužit jako mausoleum. Byl i na dlouhou dobu opuštěn a několikrát poškozen či zničen. Taktéž zničení střechy kostela se podepsalo na nevyčíslitelné škodě celé této významné historické stavby. Z původních asi 2000 metrů čtverečních fresek se dochovala asi jen čtvrtina. Naštěstí alespoň to.
Rtanj patří mezi pyramidy, které nejsou vybudovány z kamených bloků, ale precizní úpravou přírodního kopce. Nejvíce se svou strukturou podobá pyramidám nacházející se v Tibetu. Už z dálky je v rámci rovinaté pláně zřetelná její nepřehlédnutelná majestátnost a dokonalý geometrický tvar. Díky svému tvaru se chová energeticky jinak než čtyřstěnné pyramidy. Dle geologických zjištění jsou v ní podzemní vertikální i horizontální chodby včetně komor. Rtanj je opředena záhady a tajemnem včetně výskytu paranormálních jevů.
Arthur Charles Clark před mnoha lety napsal: Rtanj není obyčejná hora, ale pyramida ukrytá v ní. Nazval toto místo pupkem světa a je dle něj nejstarším výtvorem na Zemi pravděpodobně od nějaké pradávné civilizace. Výzkumy zde prováděl společně s NASA, která však údajně zjištěné informace tají. V 80. letech minulého století se tady prováděl průzkum pod dohledem vlády tehdejší Jugoslávie. Pak ale došlo k zabetonování určitých přístupových míst do pyramidy.
Výšlap až na vrchol, kde se nacházejí pozůstatky pravoslavné kaple, bude opravdu velkým zážitkem a taktéž
závislý na množství sněhu a povětrnostních podmínkách. Sněžnice a hole se mohou hodit. Společně si tak
užijeme velké dobrodružství a zábavu. Po návratu do údolí Vás čeká příjemné překvapení a dle času
třeba ještě i relax v bazénu.
Více informací o Rtanj ZDE
Vítejte v Makedonii, v zemi nekonečného množství krás, které dokládá i tento pravoslavný kostel sv. Jiří. Pochází z 11. století a asi jej není třeba více popisovat. Nejde přece vždy jen o fakta. Někdy je mnohem důležitéjší místo samotné. Jeho starodávná architektura. Fresky. Hudba. Vůně. Možné uzemnění i případné vzlétnutí. Už z fotky sálá neuvěřitelná energie a určitá přitažlivost. Atmosféra tohoto místa, ale i nádhera uvnitř kostela, je nepopsatelná. Nezapomenutelné aneb navždy zapamatovatelné.
Světová rarita, archeologické naleziště, observatoř a obřadní místo v jednom. Nejstarší archeologické nálezy se řadí k rané době bronzové (cca 2000 let př.n.l.). V roce 2005 NASA zařadila Kokino na 4. místo v seznamu nejstarších observatoří na světě, a to hned za Stonehenge, Abú Simbel a Angkor Vat. Výjimečnost navíc spočívá v dvojím významu tohoto místa, čímž byl obřadní a pozorovací účel. Majestátnost Kokina s jeho energií a neokoukatelné výhledy na všechny světové strany Vás ohromí. My si zde užijeme jak západ sluníčka, tak i jeho východ. Dokonalé místo a zároveň fantastická podívaná.
Místní zvyky a staré tradice k poznání tajů dané země samozřejmě patří. My budeme mít vynikající příležitost se o nich více dozvědět přímo od majitele ubytování, milého Makedonce, který pro nás připraví pestrou štědrovečerní hostinu. Uslyšíte, proč si lidé nosí z lesa suché dubové větvičky či co v sobě skrývá upečený chleba na slavnostně prostřeném stole. A mnoho dalších zajímavostí. Ochutnávka makedonských vín bude taktéž opravdovou lahůdkou pro milovníky tohoto výborného, sluncem obdařeného, pití. Máte se na co těšit, témat pojícím se k Vánocům na Balkánu je opravdu hodně.
Blízko hranic s Bulharskem se nachází výjimečný pravoslavný klenot ve formě tohoto klášteru. Byl založen již ve 12. století, ale z něj se bohužel nic nezachovalo. Ten nynější je složen ze dvou kostelů. Menší a starší nese název Svatý Joachim Osogovský. Pochází ze 14. století na rozdíl od většího, který byl postaven až v 19. století. Má dvanáct kopulí reprezentujících 12 apoštolů. Nádherně barevné fresky Vás zřejmě taktéž nenechají v klidu a budete mít pak nad čím přemýšlet.
Hlavní město, kterým protéká řeka Vardar a žije zde okolo půl miliónu lidí. První osídlení proběhlo ještě před naším letopočtem, místo bylo formováno antikou, byzantskou i osmanskou kulturou. Bohužel díky velkému zemětřesení v minulém století byla většina historických staveb zničena. Nyní je již krásně upravené s nádherným historickým centrem, které se neustále modernizuje. Možná i Vy budete mile zaskočeni touto balkánskou metropolí, opravdovou perlou jihu.
I v tento významný vánoční den jste srdečně vítáni na slavnostní večeři. Oslavovat budeme v nádherném, útulném a téměř až v domáckém prostředí s unikátním výhledem na osvětlené a zároveň tmou zahalené Skopje. Budou to doslova neopakovatelné chvíle, které k ochutnávce pravoslavných Vánoc určitě patří. Čeká Vás mimo jiné hostina o několika chodech, vynikající dobroty i pro ty největší labužníky. A k tomu si poslechneme tradiční živou hudbu, která nás svou dynamikou nenechá v klidu posedět.
Nejde slovy vyjádřit celková krása, kterou zažijeme během tohoto výletu. Vítání Slunce při jeho východu, „počátku“ nového dne, a ještě na tak specifickém místě, jakým Kokino bez pochyby je, může patřit mezi ty Vaše nejsilnější okamžiky. Dopřejeme si tu pobýt a nasát ranní atmosféru, užít si posvátnou přítomnost v tichosti. Pozorovat nejdříve barevnost nebe a posléze i zář vycházejícího Slunce. Scenérii, kterou jste zřejmě už mnohokrát viděli a přesto se znovu rádi podíváte. Tu „kokinovskou“ si pravděpodobně navždy zapamatujete. K tomu všemu nepopsatelnému vně okolo Vás zavnímáte ještě svůj vlastní vnitřní klid a mír, pocity štěstí, lásky, velké vděčnosti a radosti. Vykřičte je v duchu i Vy, celý svět se o Vašem rozpoložení dozví.
Hlavní město Srbska a celé bývalé Jugoslávie se svými 1.6 milióny obyvatel má své neuvěřitelné kouzlo a charizma. Pohled na soutok Sávy s Dunajem pozorovatelný od hradní pevnosti Kalemegdan je majestátný. Její historie sahá až do 3. století př.n.l., kdy ji začali stavět na bílé skále Keltové a předurčila tak název celého města. Pevnost byla vždy důležitým centrem každé říše a všichni vládcové si ji v pozdějších dobách přestavovali k obrazu svému. Jednalo se vždy o velmi strategické místo, o které se vedlo desítky bitev. Socha Vítěze viditelná z velké dálky se stala symbolem tohoto velkoměsta.
I v Bělehradu si užijeme specifickou, povánoční, ale stále sváteční atmosféru a opět s živou hudbou. Balkánský životní styl je plný emocí, energie a vášně. Možná se do něj zamilujete i Vy. K tomu všemu zažijeme opravdovost, lehkost žití a bytí, vnímání a uctívání ještě jiných hodnot. Opravdu mnoho témat na zamyšlení a třeba i ke změně, změnám v našich životech tu na nás čeká. Třeba je i Vy postřehnete, zavnímáte, ucítíte. Přál bych Vám zde prožít jen jeden jediný den, a to nejen během těchto svátků. Potkat se s místními lidmi, posedět s nimi či povykládat. Společně tak zde strávíme, a taktéž i každý sám za sebe, mnoho kouzelných a neopakovatelných okamžiků. To je jisté.
Posledním navštíveným zajímavým místem v Bělehradu, ale i v rámci celého výletu, bude tato výjimečná stavba. Jedná se o druhý největší pravoslavný svatostánek na světě, který pojme až 10.000 lidí. Prvotní myšlenka jej postavit sahá na konec 19. století, stále však není kompletně dokončen. Chrám má po obvodu 4 zvonice a celkem 49 zvonů. Jedinou dokončenou vnitřní částí je podzemní krypta, svatyně. Nebudete vědět, kam se dříve podívat.
Výhody cestování s
: