Srbsko


Pokud rádi obouváte cestovatelské boty a nebyli jste ještě na Balkáně, slovy nevyjádřím to, co všechno je nejen v této zemi k mání. Každému, kdo chce poznávat a objevovat a vydá se tady nebo do Bosny a Hercegoviny, Makedonie či Černé Hory, je tam vítán a je pro něj „nachystáno“. Prostřeno. Všehochuť, která už téměř nemá v Evropě obdoby. Moc rád bych Vám vše zde ještě více popsal, ale raději zvedněte kotvy a udělejte si svůj vlastní názor. Ať už se na cestu vydáte sami či se mnou, až pak pochopíte, co přesně jsem Vám chtěl sdělit. Vítejte v těchto destinacích:

Tara National Park


Tento národní park je uveden na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Název parku však nesouvisí s řekou nesoucí toto jméno (Tara protéká státem Černá Hora a částečně tvoří i její hranici s Bosnou a Hercegovinou), ale je odvozen dle jména pohoří náležícího do Dinárských hor. Řeka Drina zde vytváří kaňon, který patří mezi nejhlubší na světě. Pohledy z vrcholů hor do dáli a taktéž do údolí s touto řekou Vám přinesou opravdu úchvatné dojmy. Pokud máte rádi hory, lesy, řeky, jezera, divokou a panenskou přírodu a její nesčetné variace, tak jste zde srdečně vítáni.

Zobrazit

Pravoslavné kláštery


Pokračování v duchovní cestě a v energiích tajemných míst. A zároveň možná i nejintenzivnější podívání se do svého nitra. Na tomto fascinujícím místě, v pohoří Ovčar-Kablar, se nachází desítky klášterů pocházející z doby od 14. století. Jejich umístění ve zdejších horách, na úbočí svahů či přímo ve skalách jsou opravdovým mistrovským dílem. Budou Vás přitahovat svou nepopsatelnou krásou, odlehlostí i decentností. Návštěva některých klášterů bude hlubokým prožitkem na celý život.

Zobrazit

Uvac


Vítejte v přírodní rezervaci, kde stejnojmenná řeka vytváří mezi skalami jezero a pohlédněte dolů na její meandry. Zatají se Vám dech touto fantastickou podívanou. I reklamu na ticho by zde mohli natáčet. A co Vás v této divočině ještě ohromí, jsou bělohlaví supi. Až uslyšíte zvuk jejich křídel rozrážející vzduch nad Vámi, pochopíte, kdo zdejší přírodě vládne. Nezapomenutelné. A k ničemu nepřirovnatelné. Budete tu chtít i nadále zůstat, jak hluboce se Vám tato rarita vryje pod kůži.

Zobrazit

Devil's Town


Hříčka přírody, kterou by jste do Srbska možná ani nezařadili. Scenérie jako z pohádky, tajemné a Matkou přírodou až neuvěřitelně vytvořené. Čas strávený v státem chráněné rezervaci poblíž hranic se státem Kosovo bude patřit v těchto odlehlých končinách k opravdu silnému a nezapomenutelnému zážitku. Divokost, panenskost a opuštěnost tohoto místa je jedinečná. O to déle se nám vjemy z této překrásné lokality uchovají v paměti.

Zobrazit

Rtanj


Jedná se o nejvyšší horu v srbských Karpatech. Byly zde naměřeny stejné fyzikální veličiny jako na bosenské Pyramidě Slunce či Cheopsově v Egyptě, tudíž je vnímána taktéž jako pyramida. Přírodní i vědecký fenomén, který archeology a vědce nenechává spát. Samotný výstup až na vrchol a výhledy z něj jsou opravdu fascinující.

Zobrazit

Nikola Tesla Museum


Nikola Tesla patří mezi vědce, vizionáře, mágy a „snílky“, kterého jsme celkově ještě ani ve 21. století nepochopili. Jak myslel, co všechno vymyslel a do jakých pokusů se pouštěl, to je až „za hranicí“ lidského myšlení. Revoluční, pokrokové, sebejisté, provokující. Co všechno lidstvu přinesl či mělo být přineseno, to je opravdu až udivující. Kdo vlastně byl tento velikán?

Zobrazit

To nejlepší ze Srbska


Speciální okruh sestavený z toho nejzajímavějšího a nejhezčího v nádherném státu, jakým Srbsko jednoznačně je. Krásná místa světového formátu a téměř bez lidí. Národní parky a přírodní rezervace. Hory. Kaňony. Řeky. Jezera. Jeskyně. Pravoslavné kláštery. Starodávné stavby. Nedoceněný Nikola Tesla a jeho muzeum. K tomu všemu milí, srdeční, laskaví a vstřícní lidé. Zažijte nezažité, poznejte ještě nepoznané a udělejte si tak vlastní názor.

Zobrazit

Pravoslavné Vánoce


Když balkánská země, tak i prožití těchto pohádkově laděných svátečních dní včetně poznání tamějších tradic. A to se vším všudy. Zažijte i Vy dva Štědré večery během jednoho roku. Kromě těch svátků našich, které už známe, ochutnáme originálně ty jejich. Ve většině zemí s pravoslavnou vírou jsou Vánoce posunuty o 13 dní a připadají tak na 6. a 7. ledna, což je dáno juliánským kalendářem, na rozdíl od našeho kalendáře gregoriánského.

Zobrazit