Bosna a Hercegovina


Pokud rádi obouváte cestovatelské boty a nebyli jste ještě na Balkáně, slovy nevyjádřím to, co všechno je nejen v této zemi k mání. Každému, kdo chce poznávat a objevovat a vydá se tady nebo do Srbska, Makedonie či Černé Hory, je tam vítán a je pro něj „nachystáno“. Prostřeno. Všehochuť, která už téměř nemá v Evropě obdoby. Moc rád bych Vám vše zde ještě více popsal, ale raději zvedněte kotvy a udělejte si svůj vlastní názor. Ať už se na cestu vydáte sami či se mnou, až pak pochopíte, co přesně jsem Vám chtěl sdělit. Vítejte v těchto destinacích:

Údolí pyramid


Bosenské údolí pyramid se nachází ve městě Visoko, přibližně 30 km od Sarajeva. Přestože archeologické vykopávky a vědecké výzkumy byly započaty již v r. 2005, o tomto magickém místě se téměř nemluví. Byly zde objeveny nejstarší a nejvyšší pyramidy na světě. A taktéž nejrozsáhlejší síť podzemních tunelů, jenž jsou prozatím odkryty jen z části. Přesto však i několik stovek metrů těchto labyrintů nabídne každému návštěvníkovi mnohem víc, než si vůbec dokáže představit.

Zobrazit

Prenj


K Bosně a Hercegovině neodmyslitelně patří i hory. Pokud je milujete a bezprostřední kontakt s nimi vyhledáváte, budete mile překvapeni, jakou ještě neobjevenou a málo navštěvovanou krásu zde mají. Buďte vítáni v tomto nádherném vápencovém pohoří náležícímu k Dinárským horám, ze kterého je snaha udělat národní park.

Zobrazit

Sutjeska National Park


Vítejte v nejstarším a největším národním parku v Bosně a Hercegovině. V balkánském klenotu s velkým množstvím nejrozmanitějších přírodních krás a typů krajiny. Ať už máte rádi údolí s řekami včetně kaňonů, hluboké lesy, horské pastviny, ledovcová jezera anebo skalnaté masívy hor, máte se na co těšit. Milovníci přírody zde budou v jednom úžasu. Opravdová krása nejen pro oči. Národní park Sutjeska je uveden na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Zobrazit

Una National Park


Krása tohoto národního parku je nepopsatelná. Protékají zde řeky Una, Unac a Krka. Ať už prší či nikoliv, voda je stále smaragdově barevná a průzračně čistá. Vodopády, kaňony, hory, lesy, louky, ale i hrady a zříceniny. Uhrančivá až kýčovitá příroda bez nadsázky. Milovníci fauny i flóry si zde taky přijdou na své. A pokud máte rádi dobrodružství, neváhejte a sjeďte si na raftu jeden speciální, nádherný úsek tohoto jedinečného přírodního klenotu. Dlouho budete vzpomínat, dlouho.

Zobrazit

Jahorina


Olympijské středisko z r. 1984 nacházející se poblíž Sarajeva. Zmodernizovaný ski areál jak pro začátečníky, tak i pro náročné. Až 6-ti místné sedačkové lanovky a desítky kilometrů sjezdovek všech typů. Možnost i běhu na lyžích. Sportovní vyžití i odpočinek. A možná ještě doznívání nedávného rozpoložení v Údolí pyramid.

Zobrazit

To nejlepší z Bosny a Hercegoviny


Speciální okruh sestavený z toho nejzajímavějšího a nejhezčího v nádherném státu, jakým Bosna a Hercegovina jednoznačně je. Krásná místa světového formátu a téměř bez lidí. Národní parky a přírodní rezervace. Hory. Kaňony. Řeky. Vodopády. Jezera. Starodávné stavby. Pradávné civilizace. A k tomu všemu milí, srdeční, laskaví a vstřícní lidé. Zažijte nezažité, poznejte ještě nepoznané a udělejte si tak vlastní názor.

Zobrazit