Uvac

Uvac


Vítejte v přírodní rezervaci, kde stejnojmenná řeka vytváří mezi skalami jezero a pohléďnete dolů na její meandry. Zatají se Vám dech touto fantastickou podívanou. I reklamu na ticho by zde mohli natáčet. A co Vás v této divočině ještě ohromí, jsou bělohlaví supi. Až uslyšíte zvuk jejich křídel rozrážející vzduch nad Vámi, pochopíte, kdo zdejší přírodě vládne. Nezapomenutelné. A k ničemu nepřirovnatelné. Budete tu chtít i nadále zůstat, jak hluboce se Vám tato rarita vryje pod kůži.

Jezero Sjenica


Vzniklo přehrazením řeky Uvac , která vyplnila hluboký kaňon a vytvořila tak mezi skalisky již zmiňované fascinující meandry. Na délku měří 25km, hlouboké je maximálně 108m. Nachází se na Pešter plateau, náhorní plošině či vysočině, která je největší na Balkánu a řadí se mezi největší v Evropě. Leží v nadmořské výšce okolo 1.100 metrů a místní lidé ji nazývají buď “balkánským Tibetem” anebo “balkánskou Sibiří”, a to vzhledem k tuhým a chladným zimám.

Vyhlídkový vrch Molitva


Průměrná hloubka kaňonu je 200-300 metrů, maximálně však 350m. Nejpůsobivější výhledy dolů jsou z této vyhlídky. A navíc, široko daleko nikdo, jen my a divoká příroda. Až v tom tichu uslyšíte křik ohromujících vládců nebes, už nepromluvíte. Není třeba slov. Sbalte si s sebou i dalekohled, bo ta předváděčka a přehlídka dravců v tomto kaňonu je nekonečná. Pokud se poštěstí a opět přiletí někteří krasavci až na dosah, to je pak ještě jiná podívaná. Docela adrenalin.

Flóra a fauna


V této speciální přírodní rezervaci roste okolo 220 rostlinných druhů, čtvrtina z nich má léčivé vlastnosti. Zástupcům fauny zde vévodí supi a nejpočetnější z nich je sup bělohlavý. Ze 130-ti druhů ptáků tu lítají také orli, jestřábi, sokoli, káňata a sovy. V jezeře žije více jak 20 druhů ryb. Z říše savců zde najdeme medvědy, vlky, divoké prasata, jezevce a mnoho jiných obyvatelů tohoto překrásného koutu jihozápadního Srbska.

Sup bělohlavý / Griffon vulture


Jedná se o vzácný a ohrožený druh. Získal přezdívku Král ptáků. Patří do řádu jestřábovitých a je větší než orel. Společně s kondory patří mezi největší dravé ptáky. Měří cca 1metr a jeho rozpětí křídel dosahuje délky 2,5 až 3metry. Krk má porostlý jemným bílým peřím. Dospělý jedinec váží okolo 10kg a ve volné přírodě se dožívá věku až 25 let. Zdejší kolonie čítá více jak 500 jedinců a je na Balkánu největší.

Sehraná dvojka


Hnízdí ve skalách a hnízdo staví oba rodiče. Samice snáší jedno vejce a během sezení po dobu 7-mi týdnů se na něm střídají. Mládě zůstavá v hnízdě další 4 měsíce, potravu obstarávají opět společně oba dva. Když už umí lítat, živí se jen měkkým masem – starší jedinci sní nejdříve to povrchové, tuhé a pak se nají i mláďata. Plně se osamostatňuje až po 8-mi měsících.

Mrchožrouti


Potravu vyhledávají v okruhu 120 až 150-ti km od svého hnízda. Čekají vždy na přílet nejsilnějšího jedince, který má sílu protrhnout kůži, aby hostina začala tím nejlepším – vnitřními orgány. Sní jakoukoliv mršinu, nic jim neudělá zdravotní problém díky bakteriím v jejich žaludku. Kosti však nejí. Při hodování se mnohdy tak přejí, že nemohou vzlétnout a musí pak část potravy vydávit. Místní lidé se o ně pečlivě starají, vozí jim uhynulá zvířata i z okolních vesnic.

Letec


Supi bělohlaví se vyskytují na Balkánském poloostrově a v Pyrenejích, kde jsou nepojčetnější v rámci Evropy. Dále je najdeme na Kavkaze, Blízkém východě a v severní Africe. Obývá skály a stepi. Nocují ve skupinkách a na skalách. Startuje ze země a s rozběhem. K letu využívá stoupavých vzdušných proudů. Nenápadně kormidluje a majestátně plachtí až do oblak. Opravdu nebeské zvíře. Zajímavostí je, že let supa studují letečtí inženýři a těchto poznatků využívají při konstrukci letadel.

“Ledovcová” jeskyně


Je řazena jako největší jeskyně v celém jeskynním systému západního Srbska a dostaneme se k ní plavbou na loďce po zdejším jezeře. Název pochází od ledově bílé barvy jeskyně. Prohlídka s baterkami, nasvicování si krápníků a jeskynní výzdoby, “nenápadní” netopýři a hlubinné ticho, to vše se Vám bude líbit. Už i ta plavba sem, mezi skálami, v meandrech, které zespod mají zase jiné grády, stojí opravdu za to. Krása i dobrodružství zároveň. Zde v Uvac.

Fotogalerie

Uvac


Destinace navazující na výlet
do Údolí pyramid.
Součástí je i návštěva
Nikola Tesla Museum.
Samostatně neprodejné.


Termín:
15.04.2018 - 17.04.2018

Program ke stažení ZDE

Cena: 2500 CZK

Rezervováno: PLNĚ OBSAZENO

Objednat

Výhody cestování s energiesrdce:

  • bohaté zkušenosti – více jak 30 návštěv Bosny a Hercegoviny, Srbska a Makedonie
  • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst v těchto zemích
  • intenzívní programy od rána do noci
  • sebepoznávání na všech úrovních (fyzicky, mentálně, emočně a duchovně)
  • skupinové setkání s dalšími zajímavými a podobně naladěnými lidmi
  • počet lidí ve skupině je max. 16, a to včetně mne
  • dlouholeté zkušenosti s vedením týmů a skupin
  • profesionální a individuální přístup