To nejlepší ze západního Srbska

Tara National Park


Tento národní park je uveden na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Název parku však nesouvisí s řekou nesoucí toto jméno (Tara protéká státem Černá Hora a částečně tvoří i její hranici s Bosnou a Hercegovinou), ale je odvozen dle jména pohoří náležícího do Dinárských hor. Řeka Drina zde vytváří kaňon, který patří mezi nejhlubší na světě. Pohledy z vrcholů hor do dáli a taktéž do údolí s touto řekou vám přinesou opravdu úchvatné dojmy. Pokud máte rádi hory, lesy, řeky, jezera, divokou a panenskou přírodu a její nesčetné variace, tak jste zde srdečně vítáni.

Banjska stena - 1.080 m.n.m.


Pohled z tohoto vyhlídkového vrchu nabídne každému, kdo se do hlubokého nitra národního parku Tara vydá, opravdu fantastické zážitky. Divoký a opuštěný les, kde se mnohdy až zastavil čas a je zde vše tak, jak příroda chce. Těch barev, hříček přírody a scenérií, ta panoramata. Přírodní skvost, který nejde slovy popsat. Jde, ale nevystihnou tu krásu.
Více informací o Tara National Park ZDE

Dřevěné město Mokra Gora


Zakladatel Drvengradu je bosenský rodák a nyní již Srb Emir Kusturica. Světoznámý to režisér. Vybudoval tento zajímavý klenot jako kombinaci dřevěné architektury, umění, tradice, kultury a svého osobitého stylu. Pohrál si se svou fantazií, zrealizoval nápady a díky jeho nadšení vzniklo toto nadčasové "sídlo". Opravdu originální.

Jeskyně Stopiča


Jeskynní systém Srbska je opravdu rozsáhlý a tato jeskyně je zajímavá spíše než jeskynní výzdobou svým cca 10 metrů vysokým přírodním podzemním vodopádem. Systém jeskynního řečiště se stále bádá a na základě průzkumů vytéká z jeskyně 3x méně vody, než do ní vtéká.

Zlatibor & Zlatar


Krásy těchto dvou oblastí jsou opravdu fascinující. Obě pohoří poskytnou každému návštěvníkovi dostatek příležitostí si je uvědomit. Budete mít možnost se projít u 20 metrů vysokých vodopádů Gostilje či strávit nějakou chvíli v horské vesnici Sopotnica, kde možná taky budete cítit, jak krásně se máme a můžeme mít. A taktéž, jak je přírodní bohatství Srbska nekonečně krásné a pestré.

Mileševa monastery


Pravoslavný klášter pocházející ze 13. století je dalším srbským pokladem výjimečného významu. Fresky zde malovali ti největší umělci dané doby, byly zde uchovávány i relikvie sv. Sávy, pvního srbského arcibiskupa a zakladatele srbského práva. Ať už jste věřící v nějakého Boha či nikoliv, čas strávený zde může být ještě úplně o něčem jiném, než o víře samotné.

Uvac


Vítejte v přírodní rezervaci, kde stejnojmenná řeka vytváří mezi skalami jezero a pohléďněte dolů na její meandry. Zatají se Vám dech touto fantastickou podívanou. I reklamu na ticho by zde mohli natáčet. A co Vás v této divočině ještě ohromí, tak to jsou bělohlaví supi. Až uslyšíte zvuk jejich křídel rozrážející vzduch nad Vámi, pochopíte, kdo zdejší přírodě vládne. Nezapomenutelné. A k ničemu nepřirovnatelné. Budete tu chtít i nadále zůstat, jak hluboce se Vám tato rarita vryje pod kůži.

Vyhlídkový vrch Molitva


Průměrná hloubka kaňonu je 200-300 metrů, maximálně však 350 metrů. Nejpůsobivější výhledy dolů jsou jednoznačně z této vyhlídky. A navíc, široko daleko nikdo, jen Vy a divoká příroda. Až v tom tichu uslyšíte křik ohromujících vládců nebes, už nepromluvíte. Není třeba slov. Sbalte si s sebou i dalekohled, neboť předváděčka a přehlídka dravců v tomto kaňonu je nekonečná. Pokud se poštěstí a opět přiletí někteří krasavci až na dosah, to je pak ještě jiná podívaná. Docela adrenalin.

Sup bělohlavý / Griffon vulture


Patří společně s kondory mezi největší dravé ptáky. Měří cca 1 metr a jeho rozpětí křídel dosahuje délky 2,5 až 3 metry. Díky tomu získal přezdívku Král ptáků. Potravu vyhledává v okruhu 120 až 150 km od svého hnízda. K letu využívá stoupavých vzdušných proudů. Zajímavostí je, že let supů studují letečtí inženýři a těchto poznatků využívají při konstrukci letadel.
Více informací o Uvac ZDE

Mučanj - 1.534 m.n.m.


Vítejte v pohoří Javor, které svou členitostí a množstvím scenérií přinesou každému milovníku kopcovité přírody nezapomenutelné zážitky. Téměř od ubytování se vydáme údolím vstříc tomuto místu. Projdeme se i malou vesničkou a budeme tak mít možnost pozorovat život po srbsku na vlastní oči. Ticho, pohoda, pozdravy i úsměvy. Výhled z vrcholu zpět do údolí a do dáli dodá tomu všemu ještě úplně jiný rozměr.

Chrám sv. Sávy


V hornatém a o to hůř přístupném terénu Ovčar-Kablar kaňonu tehdejší stavitelé mistrně umístili a zároveň ukryli tyto pravoslavné kláštery, které stavěli v době Osmanské říše (Turci, muslimové). Bylo jich zde postaveno okolo 300 a dodnes se jich však zachovalo asi jen třicet. Umístění nejen tohoto svatostánku mluví za vše. Vždy se jedná o dokonalé místo, nádhernou kombinaci dané přírodní lokality a umu stavitelů. Opravdu fantastická scenérie.
Více o pravoslavných klášterech ZDE.

Nikolje monastery


Klášter pocházející z 15. století a patřící mezi ty zdejší nejstarší zachované, ne-li nejstarší. Malebná oáza klidu poblíž řeky a zároveň jiný svět za zdmi a bránou tohoto posvátného místa. Všechno tu má svou specifickou energii a sílu. Krásu. Pokud rádi pozorujete, budete nadšeni. Jeho návštěva bude patřit mezi další vrcholné okamžiky tohoto okruhu západním Srbskem.

Fotogalerie

To nejlepší ze západního Srbska


Objednat

Výhody cestování s energiesrdce:

 • bohaté zkušenosti –> více než 50 uskutečněných poznávacích cest do Bosny
  a Hercegoviny, Srbska a Makedonie
 • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst v těchto zemích
  a nově i v České republice
 • intenzívní programy od rána do noci
 • sebepoznávání na všech úrovních (fyzicky, mentálně, emočně a duchovně)
 • skupinové setkání s dalšími zajímavými a podobně naladěnými lidmi
 • počet lidí ve skupině je maximálně 16, a to včetně mne
 • počet lidí ve skupině u výletů "To nejlepší z..." je maximálně 12
 • počet lidí ve skupině u výletů v rámci ČR je maximálně 12
 • minimální počet lidí ve skupině není, výlet se uskuteční vždy
 • dlouholeté zkušenosti s vedením týmů a skupin
 • profesionální a individuální přístup
 • bezpečnostní a technická podpora díky GARMIN Fenix 5X