Tara National Park

Tara National Park


Tento národní park je uveden na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Název parku však nesouvisí s řekou nesoucí toto jméno (Tara protéká státem Černá hora a částečně tvoří i její hranici s Bosnou a Hercegovinou), ale je odvozen dle jména pohoří náležícího do Dinárských hor. Řeka Drina zde vytváří kaňon, který patří mezi nejhlubší na světě. Pohledy z vrcholů hor do dáli a taktéž do údolí s touto řekou Vám přinesou opravdu úchvatné scenérie. Pokud máte rádi hory, lesy, řeky, jezera, divokou a panenskou přírodu a její nesčetné variace, tak jste zde srdečně vítáni.

Banjska stena (1.080 m.n.m.)


Pohled z tohoto vyhlídkového vrchu nabídne každému, kdo se do hlubokého nitra tohoto národního parku vydá, opravdu fantastické zážitky. Divoký a opuštěný les, kde se mnohdy až čas zastavil a je zde vše tak, jak příroda chce. Těch barev, hříček přírody a scenérií, ty panoramata... Přírodní skvost, který nejde slovy popsat. Jde, ale nevystihne tu krásu...

Bilješka stena (1.225 m.n.m.)


Jedná se o další překrásný a o něco vyšší vrchol. Opět s nádhernou vyhlídkou na řeku Drinu v údolí. Nejvyšším vrcholem tohoto národního parku je Kozji Rid s výškou 1.591 m.n.m.

Zaovine & Spajići


Tuto část parku pojmenovanou dle vesnice a uměle vytvořeného jezera nabízí mnoho variant k pohybu či relaxaci. Menší jezero Spajići zaklenuté mezi horami je další odměnou pro všechny, kteří se do tohoto koutu v Srbsku vydají. Přírodní scenérie v každé části parku si zamilujete pro svou krásu, divokost a turistickou téměř nedotčenost.

Flóra


Park je až neuvěřitelně bohatý na zástupce jak rostlinné, tak živočišné říše. Roste zde více než 1.100 druhů rostlin, které tvoří cca jednu třetinu všech druhů, které se v Srbsku nachází. Navíc, 76 zástupců! roste jen a jen tady (endemický výskyt). Jedním příkladem je Smrk omorika, který je i symbolem tohoto národního parku. A ještě jedna zajímavost, z 250-ti druhů hub jsou pouze 3 jedovaté...

Fauna


Vyskytuje se zde téměř 60 druhů savců, 140 druhů ptáků, 23 druhů plazů včetně obojživelníků, 28 druhů ryb a 276 druhů motýlů. Medvědi, rysi, vlci, jeleni, kamzíci, orli, sokoli, tetřevi a další majestátní vládci obývají místní hory a lesy. Zvířata jsou zde docela krotká, pozorovat jezevce z auta byl opravdu silný zážitek.

Řeky


Tímto parkem protékají Drina, Rača, Beli Rzav, Solotuša, Derventa a další. Drina, jež pramení v Černé Hoře a teče dále přes Bosnu a Hercegovinu do Srbska, vytváří v NP TARA kaňon hluboký více jak 1.000 metrů a je nejhlubším v celé Evropě. Vlévá se do Sávy (povodí Dunaje).

Vrelo


V malé vesničce v údolí je možnost procházet se nad vodopádem, vznikající z nejkratší srbské řeky (365m dlouhá). Překrásný až pohádkově vypadající pramen této řeky taktéž stojí za shlédnutí. Pár desítek metrů od vodopádů, téměř na pomezí národního parku, budeme ubytováni. Dobrodružství v Tara národním parku může začít.

Fotogalerie

Tara National Park


Destinace navazující na výlet
do Údolí pyramid.
Součástí je i návštěva
Nikola Tesla Museum.
Samostatně neprodejné.


Termín:
27.05.2018 - 29.05.2018

Program ke stažení ZDE

Cena: 2500 CZK

Rezervováno: 3

Objednat

Výhody cestování s energiesrdce:

  • bohaté zkušenosti – více jak 30 návštěv Bosny a Hercegoviny, Srbska a Makedonie
  • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst v těchto zemích
  • intenzívní programy od rána do noci
  • sebepoznávání na všech úrovních (fyzicky, mentálně, emočně a duchovně)
  • skupinové setkání s dalšími zajímavými a podobně naladěnými lidmi
  • počet lidí ve skupině je max. 16, a to včetně mne
  • dlouholeté zkušenosti s vedením týmů a skupin
  • profesionální a individuální přístup