Nikola Tesla Museum

Nikola Tesla
(10.7.1856 - 7.1.1943)


Nikola Tesla patří mezi vědce, vizionáře, mágy a „snílky“, kterého jsme celkově ještě ani ve 21. století nepochopili. Jak myslel, co všechno vymyslel a do jakých pokusů se pouštěl, to je až „za hranicí“ lidského myšlení. Revoluční, pokrokové, sebejisté, provokující. Co všechno lidstvu přinesl či mělo být přineseno, to je opravdu až udivující. Kdo vlastně byl tento velikán?

Pán blesků


Nikola Tesla se narodil srbským rodičům v dnešním Chorvatsku, ve vesničce Smiljan. V noci, za velké bouřky. Přezdívka „Pán blesků“ je výstižná, zaslouží si ji však hlavně za spoustu jeho až nebezpečně vypadajících pokusů s vysokonapěťovou elektřinou. Při čtení, do čeho všeho se sebejistě pouštěl, tuhne krev v žilách. Celý život taktéž zkoumal možnosti využití elektromagnetického pole a volné bioenergie. Nikola Tesla zkonstruoval a patentoval spoustu strojů, zařízení a přístrojů. Spolupracoval s Thomasem Alva Edisonem a taktéž s Albertem Einsteinem. Jeho život byl plný zvratů a velkých změn. Byl výjimečným mužem a vědcem, který neměl ve své době obdoby, bohužel však byl často odstrčen a mnohdy zůstal až v „zapomnění“...

Střídavý proud


Nikola Tesla, velký zastánce střídavého proudu, se kvůli neprosazení s touto vizí v Německu a ve Francii vydává ve svých 28 letech do Spojených států amerických. Díky doporučení se stává asistentem Edisona, s kterým pokračuje na vývoji myšlenky o využití střídavého proudu pro lidstvo. Odchází od něj však podveden a zklamán, Edison nedodržel slib o finanční odměně za jeho práci a nové vynálezy. Vzájemná spolupráce s Georgem Westinghousem už prosadila Teslův koncept střídavého proudu, který byl oproti Edisonovu proudu stejnosměrnému v mnoha ohledech jednodušší, efektnější a levnější. Na světové výstavě v Chicagu v r. 1893 rozsvítila elektřina ze střídavého proudu téměř 100.000 lamp a zakončila tzv. „Válku proudů“ mezi oběma velikány. Střídavý proud tak zcela vytlačil nevýhodný Edisonův proud stejnosměrný (silné kabely, nízká přenosová vzdálenost - nutnost budovat mnoho elektráren na trati, riziko zničení komplet elektroinstalace při zkratu atd.)

Bezdrátový přenos energie


Spolupráce s G. Westinghousem pokračovala i u Niagárských vodopádů, kde postavili velkou hydroelektrárnu. Tesla byl již od dětství posedlý představami o využití jejich obrovské síly a nedoceněných možností tohoto přírodního a nekonečně velkého zdroje volné energie. S obrovským významem pro lidstvo, přírodu a celou „naši“ planetu. Své domněnky testoval v experimentální stanici v Colorado Springs a potvrdily se. Rozsvítil bezdrátově 200 svítilen na vzdálenost 40 km. Hrál si doslova s blesky. Prokázal, že lze elektrickou energii BEZDRÁTOVĚ a ZADARMO zasílat v neomezeném množství na jakoukoliv vzdálenost po celé Zemi a bude tak všem dostupná. Dále tvrdil, že vzduch je při normálním tlaku dostatečně vodivým médiem, přestože je i izolantem. Vzduchové vrstvy v malé výšce, které jsou lehce dosažitelné, poskytují dokonale vodivé spojení, dokonce lepší než je vodivost mědi. Navíc, atmosférická elektřina je zcela identická s tou, kterou vyrábějí stroje.

Vizionář


Bankéř J.P. Morgan sponzoroval Nikolu Teslu v dalším megaprojektu navazujícím na úspěšné pokusy v Colorado Springs, a tím byl Wardenclyffe Tower – budova s generátorem a věž 60 metrů vysoká, na Long Island v New Yorku = vize celosvětového bezdrátového centra. Díky ní bude možné přenášet atmosférou nejen elektřinu, ale i filmy, obrazy, zvuky, hlasy, zprávy a opět kdekoliv v rámci zeměkoule. Vše by bylo levnější, rychlejší a zároveň bezpečné, jednotlivé originální kódy by zabraňovaly zneužití přenášených informací. Tohle všechno Nikola Tesla popisuje již v r. 1898! Byl přesvědčený, že tato pokroková technologie lidstvu pomůže, vyřešil by se i problém s nedostatkem pitné vody či s pouštěmi. Věřil a zároveň doufal, že se lidstvo tímto směrem vydá a nebude tak muset v jednotlivých zemích na všech kontinentech stavět další elektrárny, televizní, rozhlasové a telekomunikační stanice, ničit tím přírodu a ještě k tomu zbytečně zaměstnávat lidi... Tyto poznatky a názory veřejně publikoval v časopise Century Magazine již v roce 1900.

“Sci-fi” pokusy


Vysokofrekvenční transformátor slouží k získávání velmi vysokého napětí v řádu až miliónů voltů. Silné elektrické pole pak zažehne svítilny bez použití drátů. Na toto téma přednášel v Londýně i Paříži v r. 1892, kdy se mu toto povedlo poprvé – rozsvítil bezdrátově vakuovou trubici. Už na vysoké škole plánoval konstrukci letadla bez křídel, vrtulí či jiných přídavných zařízení. Stroj poháněný reaktivní silou by byl řízen buď mechanicky či bezdrátově přenášenou energií, a to díky speciálním energetickým vysílačům, které by energii pro let poskytovaly. Navíc měl Nikola Tesla myšlenku vyrábět teleautomaty, které se budou chovat tak, jako by měly vlastní rozum. Umělá inteligence v podání Nikoly Tesly, a to již v 70. – 80. letech 19. století... A co víc, v roce 1898 zástupcům velkých automobilek navrhl a předvedl podvozek, který by odkázán sám na sebe dokázal provádět celou řadu úkonů, jež by zahrnovaly i něco jako schopnost úsudku.

Nevídané, neslýchané...


V roce 1931 provedl Nikola Tesla demonstrativní pokus, protože se smrákalo nad jeho elektromobilem z důvodu nutnosti velké baterie, častého nabíjení a nízké rychlosti jízdy. Chtěl tak vyjádřit svůj postoj k autům se spalovacími motory, o které byl čím dál větší zájem. Testovacím vozem byl tento PIERCE-ARROW. Vyndal z něj spalovací motor, vložil elektromotor a na záď vozu připevnil téměř 2m vysokou anténu. Neví se přesně, jaký elektroinstalační materiál přesně použil. Pospojoval jej, vložil do krabice a připojil k ní dráty od elektromotoru. Elektromotor však neměl zdroj elektřiny!!!! Auto jelo 140-ti km rychlostí, testy se prováděly celý týden a psaly o tom všechny noviny v Americe. Tesla věděl, že tohle je začátek nové éry pohonu aut, lokomotiv, lodí i letadel. Když se jej ptali, odkud bere vůz elektřinu, odpověděl: „Z éteru, který je všude okolo nás“. Lidé však Teslu po těchto „nevysvětlitelných“ pokusech nařkli ze spolčení se s temnými silami a označili jej za blázna. Urazil se a krabici už nikdo nikdy neviděl...

Klobouk dolů, pane Teslo! Bravo!


Čím více chtěl Nikola Tesla světu přinést, tím méně zastánců měl. Znepřátelil si spoustu lidí okolo sebe, hlavně průmyslníků a bankéřů. Sponzoři přestali jeho projekty podporovat a kvůli tomu bezdrátové centrum na Long Island nebylo nikdy dokončeno. Ze strachu o špionáž byla věž během 1. světové války na příkaz vlády zničena. Po Teslově smrti tamější velká laboratoř záhadně shořela, aniž by se zachovaly jakékoliv záznamy. Zbytky budovy s laboratorním vybavením byly již další den zahrnuty buldozery. Tolik tedy o „energii zadarmo“. Takto chtěl Nikola Tesla volnou energii totiž distribuovat. A věděl jak...

Unikátní výstava


Nikola Tesla Museum se nachází v centru Bělehradu a je věnováné jak jeho osobnímu životu, tak vynálezům. Je zde i několik funkčních přístrojů, které vystihují jeho smysl pro nadčasovost a vizionářství. Zdejší sbírka s více než 1.200 předmětů je pod ochranou UNESCO.

Vynálezy


Nikolovi Teslovi vděčíme za střídavý proud, indukční motor, bezlopatkovou turbínu, zapalovací svíčky do aut, bezdrátovou komunikaci, rádio, dálkové ovládání, rentgenové paprsky, radar, princip mikrovlnné trouby, neonové světlo atd. Seznam jeho patentů ke stažení ZDE Jeho představivost byla takových rozměrů, že vše vymýšlel, zlepšoval, konstruoval a „uváděl do zkušebního provozu“ nejdříve ve své hlavě... Tak dlouho, až veškeré varianty vyzkoušel na nečisto a odstranil jejich slabá místa. Jeho prohlášení je výstižné: „Můj přístroj vskutku pracuje přesně tak, jak jsem si to představoval a ověřovací pokusy ukazují to, co jsem si naplánoval. Za celých 20 let nedošlo k jediné vyjímce. A proč by tomu mělo být jinak?“

Videa:


NIKOLA TESLA - sledování ZDE
ENERGIE NIKOLY TESLY - sledování ZDE
TUNGUZSKÝ "METEORIT" I - sledování ZDE
TUNGUZSKÝ "METEORIT" II - sledování ZDE
EXPERIMENT PHILADELPHIA - sledování ZDE

Fotogalerie

Nikola Tesla Museum


V kombinaci
s Uvac
a navazující na výlet
do Údolí pyramid.
Samostatně neprodejné.


Termín:
17.04.2018 - 17.04.2018

Program ke stažení ZDE

Cena: 2500 CZK

Rezervováno: PLNĚ OBSAZENO

V kombinaci
s Tara National Park
a navazující na výlet
do Údolí pyramid.
Samostatně neprodejné.


Termín:
29.05.2018 - 29.05.2018

Program ke stažení ZDE

Cena: 2500 CZK

Rezervováno: 3

V kombinaci
s Rtanj
a navazující na výlet
do Údolí pyramid.
Samostatně neprodejné.


Termín:
25.09.2018 - 25.09.2018

Program ke stažení ZDE

Cena: 2500 CZK

Rezervováno: 0/16

Objednat

Výhody cestování s energiesrdce:

  • bohaté zkušenosti – více jak 30 návštěv Bosny a Hercegoviny, Srbska a Makedonie
  • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst v těchto zemích
  • intenzívní programy od rána do noci
  • sebepoznávání na všech úrovních (fyzicky, mentálně, emočně a duchovně)
  • skupinové setkání s dalšími zajímavými a podobně naladěnými lidmi
  • počet lidí ve skupině je max. 16, a to včetně mne
  • dlouholeté zkušenosti s vedením týmů a skupin
  • profesionální a individuální přístup