Devil’s Town

Devil’s Town


Hříčka přírody, kterou by jste do Srbska možná ani nezařadili. Scenérie jako z pohádky, tajemné a Matkou přírodou až neuvěřitelně vytvořené. Čas strávený v státem chráněné rezervaci poblíž hranic se státem Kosovo bude patřit v těchto odlehlých končinách k opravdu silnému a nezapomenutelnému zážitku. Divokost, panenskost a opuštěnost tohoto místa je jedinečná. O to déle se nám vjemy z této překrásné lokality uchovají v paměti.

Město plné legend


Vítejte v Devil’s Town, v Djavolja Varoš či v Ďáblovém městě. Název si tato oblast vysloužila pro specifické a zvláštní “postavy” z hlíny, nacházející se v divoké a erozí přeměněné krajině. Voda, která tu teče, mírně zapáchá a má výjmečné vlastnosti. Pokud fouká vítr, zvuky tomuto místu přidají ještě více na tajemnosti. Místní lidé však znají spoustu legend, které všechny tyhle prapodivnosti vysvětlují.

Atraktivnost


Tento přírodní skvost je kromě své krásy udivující také pro velký počet (202 kusů) a mohutnost dle legend zakletých postav. Navíc i pro svou extrémně kyselou vodu s vysokým obsahem minerálních látek. Opravdová světová rarita. S podobným místem se ještě setkáme na obou stranách alpského průsmyku Brenner (Rakousko a Itálie), v Horním Savojsku ve Francii a ve státě Colorado v USA (Garden of the Gods). Právě proto je Devil's Town chráněnou přírodní památkou mimořádného významu, a to již od roku 1959.

Geomorfologický fenomén


Hliněné figury byly utvářeny a formovány hlavně díky dešti, větru, slunečnímu záření, střídání teplot a vodní erozi. Zajímavostí je jejich statická stálost. Je až neuvěřitelné, jak zde tyto někdy i 15 metrů vysoké postavy stojí vzpřímeně stovky a stovky let. Přitom základna je široká 3 metry, vrchol mnohdy pouze 20-30 cm a navíc je ještě zatížen těžkým kamenným kloboukem.

Minerální prameny


Voda ze zdejších dvou pramenů je silně kyselá a bohatě mineralizovaná. Oproti pitné vodě jsou v nich 10-1000x vyšší koncentrace železa, draslíku, mědi, hliníku a síry. První zdroj vyvěrá přímo mezi hliněnými postavami a má i jejich příznačný název – Ďáblova voda. Její pH je jen 1,5 a obsahuje 15 gramů minerálů na 1 litr! Červený pramen (na obrázku) má vyšší pH (3,5) a cca třetinové množství minerálů.

Sokolov Vis - 1.370 m.n.m.


Nenáročná túra v pohoří Radan bude dalším silným zážitkem tohoto kouzelného místa. Procházka podél potoku, stoupání vzhůru lesem, průchod mezi opuštěnými hliněnými domy stavěné v kombinaci s dřevem a kamenem. Stále větší a větší rozlehlý prostor okolo Vás. Země “nikoho”, opravdu moc krásné místo. Bez živáčka. Ty výhledy, to ticho. Všechno je zde nekonečně silné a krásné. Objevování, poznávání a sebepoznávání zároveň. Tady a teď.

Fotogalerie

Devil's Town


Destinace navazující na výlet
do Údolí pyramid.
Součástí je i návštěva
Nikola Tesla Museum.
Samostatně neprodejné.


Termín:
05.05. - 07.05.2019

Program ke stažení ZDE

Cena: 2500 CZK

Rezervováno: 0

Objednat

Výhody cestování s energiesrdce:

 • bohaté zkušenosti –> více než 50 uskutečněných poznávacích cest do Bosny
  a Hercegoviny, Srbska a Makedonie
 • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst v těchto zemích
  a nově i v České republice
 • intenzívní programy od rána do noci
 • sebepoznávání na všech úrovních (fyzicky, mentálně, emočně a duchovně)
 • skupinové setkání s dalšími zajímavými a podobně naladěnými lidmi
 • počet lidí ve skupině je maximálně 16, a to včetně mne
 • počet lidí ve skupině u výletů "To nejlepší z..." je maximálně 12
 • počet lidí ve skupině u výletů v rámci ČR je maximálně 12
 • minimální počet lidí ve skupině není, výlet se uskuteční vždy
 • dlouholeté zkušenosti s vedením týmů a skupin
 • profesionální a individuální přístup
 • bezpečnostní a technická podpora díky GARMIN Fenix 5X