Devil’s Town

Devil’s Town


Hříčka přírody, kterou by jste do Srbska možná ani nezařadili. Scenérie jako z pohádky, tajemné a Matkou přírodou neuvěřitelně vytvořené. Čas strávený v státem chráněné rezervaci poblíž hranic se státem Kosovo bude patřit v těchto odlehlých končinách k opravdu silnému a nezapomenutelnému zážitku. Divokost, panenskost a opuštěnost tohoto místa je jedinečná. O to déle se nám zážitky z této překrásné lokality uchovají v paměti.

Město plné legend


Vítejte v Devil’s town, v Djavolja varoš či v Ďáblovém městě. Název si tato oblast vysloužila pro specifické a zvláštní “postavy” z hlíny, nacházející se v divoké a erozí přeměněné krajiné. Voda, která tu teče, mírně zapáchá a má vyjímečné vlastnosti. Pokud fouká vítr, zvuky tomuto místu přidají ještě více na tajemnosti. Místní lidé však znají spoustu legend, které všechny tyhle prapodivnosti vysvětlují.

Atraktivnost


Tento přírodní skvost je udivující kromě své krásy také pro velký počet dle legend zakletých postav (202) a jejich mohutnost. Navíc i pro svou extrémně kyselou vodu s vysokým obsahem minerálních látek. Opravdová světová rarita. S podobným místem se ještě setkáme na obou stranách Brennerského průsmyku (Rakousko a Itálie), v Horním Savojsku ve Francii a za oceánem ve státě Colorado v USA (Garden of the Gods). Právě proto je Djavolja varoš chráněnou přírodní památkou mimořádného významu, a to již od roku 1959.

Geomorfologický fenomén


Hliněné figury byly utvářeny a formovány hlavně díky dešti, větru, slunečnímu záření, střídání teplot a vodní erozi. Zajímavostí je jejich statická stálost. Je až neuvěřitelné, jak zde tyto někdy i 15m vysoké postavy stojí vzpřímeně stovky a stovky let. Přitom základna je široká 3m, vrchol mnohdy pouze 20-30cm a navíc je ještě zatížen těžkým kamenným kloboukem...

Minerální prameny


Voda ze zdejších dvou pramenů je silně kyselá a bohatě mineralizovaná. Oproti pitné vodě jsou v nich 10-1000x vyšší koncentrace železa, draslíku, mědi, hliníku a síry. První vyvěrá přímo mezi hliněnými postavami a má i jejich příznačný název – Ďáblova voda. pH je jen 1,5 a obsahuje 15g minerálů na 1litr! Červený pramen má vyšší pH (3,5) a cca třetinové množství minerálů.

Sokolov Vis - 1.370 m.n.m.


Nenáročná túra v pohoří Radan bude dalším silným zážitkem tohoto spešl místa. Procházka podél potoku, stoupání vzhůru lesem, průchod mezi opuštěnými hliněnými domy stavěné v kombinaci s dřevem a kamenem. Stále větší a větší rozlehlý prostor okolo Vás. Země “nikoho”, opravdu moc krásné místo. Bez živáčka. Ty výhledy, to ticho. Všechno je zde nekonečně silné a krásné. Objevování, poznávání a sebepoznávání zároveň. Tady a teď.

Fotogalerie

Devil's Town


Návštěva této rezervace
je součástí výletu
To nejlepší z východního Srbska.


Program ke stažení ZDE

Cena: 7500 CZK

Objednat

Výhody cestování s energiesrdce:

  • bohaté zkušenosti – více jak 30 návštěv Bosny a Hercegoviny, Srbska a Makedonie
  • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst v těchto zemích
  • intenzívní programy od rána do noci
  • sebepoznávání na všech úrovních (fyzicky, mentálně, emočně a duchovně)
  • skupinové setkání s dalšími zajímavými a podobně naladěnými lidmi
  • počet lidí ve skupině je max. 16, a to včetně mne
  • dlouholeté zkušenosti s vedením týmů a skupin
  • profesionální a individuální přístup