To nejlepší z Makedonie

Skopje


Vítejte v Makedonii, v hlavním městě, kterým protéká řeka Vardar a žije zde okolo půl miliónu lidí. První osídlení proběhlo ještě před naším letopočtem, místo bylo formováno antikou, byzantskou i osmanskou kulturou. Bohužel díky velkému zemětřesení v minulém století byla většina historických staveb zničena. Nyní je již krásně upravené s nádherným historickým centrem. Doslova kouzelné. Všechno. Možná i Vy budete mile zaskočeni touto balkánskou metropolí, opravdovou perlou jihu. Toto město měst je nutné zažít, neboť jen stěží se dá popsat jeho atmosféra či poutavé charisma.

Kokino


Světová rarita, archeologické naleziště, observatoř a obřadní místo v jednom. Nejstarší archeologické nálezy se řadí k rané době bronzové (cca 2.000 let př.n.l.). V roce 2005 NASA zařadila Kokino na 4. místo v seznamu nejstarších observatoří na světě, a to hned za Stonehenge, Abú Simbel a Angkor Vat. Výjimečnost navíc spočívá v dvojím významu tohoto místa, čímž byl pozorovací a obřadní účel. Ostatní stavby složily vždy „jen“ k jednomu.

Church of St. George


Tento pravoslavný Kostel sv. Jiří pocházející z 11. století asi není třeba víc popisovat. Nejde přece vždy jen o fakta. Někdy je daleko víc důležité místo samotné. Jeho starodávná architektura. Fresky. Hudba. Vůně. Možné uzemnění i případné vzlétnutí. Už z fotky sálá neuvěřitelná energie a určitá přitažlivost. Atmosféra tohoto místa, ale i krása uvnitř kostela, je nepopsatelná. Nezapomenutelné aneb navždy zapamatovatelné.

Klášter Archanděla Michaela


Nádherný klášterní komplex zvláštního významu nacházející se na skále nad městem Prilep. Kostel ze 14. století byl vystaven na místě dvou starších kostelů, které pocházely z 10. a 11. století. Na jednom ze zachovalých původních podpěrných sloupů se nachází druhý nejstarší kamenný nápis (cyrilice), který je datován do 10. století.

Marko’s Towers


Zajímavý přírodní výtvor a zároveň pozůstatky středověkého opevnění postaveného na vrcholcích skal. Opravdu velkolepé místo stavitelé v 11. století vybrali, přestože dochovalé zdi jsou až z pozdější doby. Ohromí Vás tu všudypřítomné ticho, tajemná atmosféra a nádherné výhledy do nekonečného volného prostoru. Není divu, že je toto místo uvedeno na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Doslova fantastická podívaná.

Prespa Lake


Nádherné a ještě „neobjevené“ jezero nacházející se na jihu země, částečně ležící v Řecku i v Albánii. Díky své nadmořské výšce je nejvýše položeným přírodním (nepřehrazeným) jezerem na Balkánu. Z něj je napájeno jezero Ohrid, které leží o cca 150 metrů níže, a to podzemní řekou tekoucí krasovou oblastí pod pohořím v Galičica národním parku.

Big Island / Golem Grad


Makedonie má jen jeden jediný ostrov a nachází se na jezeře Prespa. Díky dvouhodinové plavbě loďkou budeme mít velkou příležitost poznat zdejší krásu ještě z jiného úhlu pohledu. Druhé největší jezero v zemi má opravdu co nabídnout. Přehlídka různých druhů ptáků včetně pelikánů bude velkým zpestřením této okružní plavby. Ostrov byl v minulosti obydlen. Nachází se zde pozůstatky osídlení až ze 4. století př.n.l., čímž je atraktivní nejen pro místní archeology.

Galičica National Park


Národní park, který odděluje jezero Prespa od jezera Ohrid, náleží jak Makedonii, tak i Albánii. Hornatá oblast s vrcholem Magaro nabídne každému návštěvníkovi ještě lepší představu o velikosti a kráse celé této oblasti. K tomuto národnímu parku je zahrnut i výše zmiňovaný ostrov.

Magaro Peak – 2.255 m.n.m.


Jedná se o nejvyšší bod Galičica národního parku na makedonském území. Nenáročná túra bude dalším nepopsatelným momentem při poznávání krás a přírodního bohatství celé Makedonie. Nejdříve se Vám naskytnou výhledy na jezero Ohrid, později i na jezero Prespa. Nebudete pak vědět, kam se dívat dříve. Panoramata z vrcholu jsou překrásná, tak jako celá země. Další možný kamínek do celkové mozaiky, proč byli makedonští vojáci za dob Alexandra Velikého tak úspěšní a vytvořili svou obrovskou říši až k Indii.

Ohrid Lake


Průzračně čistá voda a členitost svahů pohoří Galičica přináší každému návštěvníkovi tohoto největšího jezera v zemi opravdu nádhernou podívanou. Přestože je stejnojmenně pojmenované město Ohrid už velkou turistickou atrakcí, stále jsou zde nádherná místa a zákoutí téměř anebo úplně bez lidí. Pozorování podzemních vodních pramenů napájející toto jezero z jezera Prespa je skutečnou přírodní atrakcí. Magické.

Monastery St. Naum


Nádherný pravoslavný klášter ležící na břehu jezera Ohrid a pocházející z počátku 10. století. Byl založen sv. Naumem, žákem sv. Cyrila a Metoděje, který je zde i pochován. Opravdu mistrovské dílo.

Mavrovo National Park


Návštěva tohoto největšího makedonského národního parku bude jak velkolepou podívanou, tak zároveň i odměnou každému, kdo se do této oblasti vydá. Jedna nádherná scenérie je v zápětí střídána druhou. Horská oblast, která i během zimy slouží turistům jako příležitost k pohybu či relaxaci. Uměle vytvořené jezero Mavrovo, se zatopeným kostelem, má svou tajemnou atmosféru. V národním parku se nachází 52 vrcholů vyšších než 2.000 m.n.m. a jeden z nich i zdoláme. Nejvyšším vrcholem parku a zároveň i celé Makedonie je Golem Korab s výškou 2.764 m.n.m.

Medenica Peak – 2.163 m.n.m.


Už i jízda autem v této nádherné oblasti parku, v pohoří Bistra, stojí za to. Vesnice Galičnik na „konci světa“, kam dojedeme a odkud se na tento vrchol vydáme, Vás možná hned po příjezdu uzemní. Následné ticho a výhledy při túře směrem nahoru, v tomto malebném, ale i drsném koutu bez turistů, Vás nadchne. Rozpoložení na samotném vrcholu budou skutečnou odměnou za snahu. Překrásná panoramata na všechny světové strany, jeden vrchol vedle druhého, nekonečně volný prostor k rozjímaní. Čas se zde zpomalí možná i Vám.

Jízda na koni


Pokud jste již na koni někdy seděli, nemusím Vám popisovat krásu pohybu a kouzlo pohledu z výšky. Pokud ještě ne, máte obrovskou příležitost právě zde zažít svou premiéru. Sebepoznávací záležitost se vším všudy. Dvě hodiny jízdy ve volné přírodě, po případném individuálním zaškolení a pod dohledem zkušených instruktorů. „Není“ lepší příležitost si to zažít právě v tomto překrásném národním parku. Dopoledne se nám při horské túře na Medenica Peak naskytnou překrásné výhledy do údolí, odpoledne se budeme ze sedla koně dívat opačným směrem. Jedním slovem Nádhera. Nepovinné, ale maximálně mnou doporučené.

St. Jovan Bigorski Monastery


Další nádherný pravoslavný klášter mistrně umístěný v předhůří Mavrovo národního parku. Pochází z počátku 11. století a je výjimečný hlavně svým ikonostasem. Během své historie byl zbořen Turky a navíc velká část celého komplexu v roce 2009 shořela. Klobouk dolů před těmi, kdo rekonstrukci prováděli. Možný vnitřní klid a celkové rozpoložení budou velkým přínosem každému, kdo zde zavítá. Moc přítomného okamžiku zde může nabrat na intenzitě. Opět nejde popsat to, co se na těchto posvátných místech může dít. A přitom vůbec nemusí jít o víru či náboženství.

Vyhlídkový vrch Vodno


Moderní část hlavního města Skopje s nádhernými výhledy na všechny světové strany. Samotné město, které jsme ochutnali v některých jeho zákoutích úplně na začátku výletu, budeme mít nyní jako na dlani. Oáza klidu, odpočinku i pohybu nejen pro domorodce. Vyhlídková jízda v lanovce dolů může být tichým rozloučením nejen s tímto městem, ale pomalu již s celou okružní jízdou po krásách Makedonie, do které se možná i Vy zamilujete. A budete se chtít znovu vrátit.

Beograd / Bělehrad


„Nutná“ zastávka včetně strávené jedné noci po intenzívním putování v Makedonii a pro bezpečnější návrat zpět domů. Dobrodošli. Vítejte v hlavním městě sousedního Srbska mající také své neuvěřitelné kouzlo. Pohled na soutok Sávy s Dunajem pozorovatelný od hradní pevnosti je majestátný. Pevnost byla vždy centrem města a její historie sahá až do 3. století př.n.l., kdy ji začali stavět na bílé skále Keltové a předurčila tak název celého města. Všichni vládcové si ji v pozdějších dobách přestavovali k obrazu svému. Zdejší nádherný park Kalemegdan je největším v celém Bělehradu. Socha Vítěze viditelná z velké dálky se stala symbolem tohoto velkoměsta.

Fotogalerie

To nejlepší z Makedonie


Speciální okruh
sestavený z toho
nejzajímavějšího.
”The best of”.


Termín:
27.05. - 03.06.2019

Program ke stažení ZDE

Cena: 11000 CZK

Rezervováno: 3/12

Objednat

Výhody cestování s energiesrdce:

 • bohaté zkušenosti –> více než 50 uskutečněných poznávacích cest do Bosny
  a Hercegoviny, Srbska a Makedonie
 • pestrá nabídka výletů různého zaměření do nejzajímavějších míst v těchto zemích
  a nově i v České republice
 • intenzívní programy od rána do noci
 • sebepoznávání na všech úrovních (fyzicky, mentálně, emočně a duchovně)
 • skupinové setkání s dalšími zajímavými a podobně naladěnými lidmi
 • počet lidí ve skupině je maximálně 16, a to včetně mne
 • počet lidí ve skupině u výletů "To nejlepší z..." je maximálně 12
 • počet lidí ve skupině u výletů v rámci ČR je maximálně 12
 • minimální počet lidí ve skupině není, výlet se uskuteční vždy
 • dlouholeté zkušenosti s vedením týmů a skupin
 • profesionální a individuální přístup
 • bezpečnostní a technická podpora díky GARMIN Fenix 5X